Jul 31, 2014

News

جزیره‌یی که پس از زلزله متولد شد

Contributed by admin on Sep 27, 2013 - 02:56 AM

 

images__stories__promo-newfoun-1.jpgلحظاتی پس از زلزله نیرومند در ایالت بلوچستان پاکستان که بیش از 300 کشته و صد ها زخمی برجاگذاشت، مردم ناباورانه جزیره‌یی کوچکی را مشاهده کردند که در نزدیک "بندرگوادر" از زیر آب نمایان شد. دوشنبه هفته جاری، زلزله یی به قدرت 7.7 درجه ریشتر برای لحظاتی بلوچستان و بخش هایی از شبه قاره هند را تکان داد، پس از یک ساعت و نیم از زلزله، مردم بار دیگر شگفت زده شدند. باشندگان سواحل بندرگوادر جزیره‌ی کوچکی را دیدند که درست چند کیلومتر آن سو تر از ساحل، مانند نهنگ غول آسا از آب برون زده بود. اقیانوس شناسان این پدیده را فوق العاده خوانده ولی گفته که این پدیده بی ‌نظیر نبوده و جزایری از این دست که در اثر زلزله در سطح اقیانوس ها ظاهر شده اند زیاد است.

 


جريان موج تحول افغانستان امروز اعلام موجوديت كرد

Contributed by admin on Sep 27, 2013 - 02:51 AM

thumbnail.php?file=Fawzia_koofi_87591004فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان در ولسی جرگه مروز با راه اندازی محفلی از ایجاد یک جریان سیاسی جدید بنام "موج تحول افغانستان" خبر داد.

نامزدان احتمالی ریاست جمهوری و رهبران سیاسی با راه اندازی کنفرانس ها میخواهند به مردم نشان دهند که انان برای از بین بردن نا امنی ها و نجات کشور از بحران های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برنامه های خاصی رویدست دارند.

در میان چهل تن که بسته های معلوماتی را از کمیسیون مستقل انتخابات بدست آورده اند، یکی ان خانم فوزیه کوفی است.

خانم کوفی قصد دارد تا در کنار رقبای سیاسی اش برنامه های خاص خود را برای نامزدی ریاست جمهوری به مردم پیشکش کند.

 


سویدن به کمک های نظامی اش به افغانستان ادامه میدهد

Contributed by admin on Sep 25, 2013 - 05:41 AM

سویدن به کمک های نظامی اش به افغانستان ادامه میدهد لوی درستیز اردوی ملی با قوماندان عمومی نیروهای مسلح سویدن  ملاقات نمود .
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی سخنگوی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر: دراین ملاقات سترجنرال  ارکان حزب شیرمحمد کریمی لوی درستیز قوای مسلح کشورکمک های همه جانبه کشور سویدن به افغانستان را ستوده گفت: تیم های بازسازی کشور سویدن درچوکات قوت های ناتو به افغانستان کارهای  موثری را انجام داده که در بهبود  حالات امنیتی نقش عمده یی را ایفا نموده است.
وی اضافه کرد: قوت امنیتی افغانستان پیش از پیش نیرومند گردیده که وظایف شانرا بطور مستقلانه به پیش میبرند.
لوی درستیز قوای مسلح کشوردر این ملاقات به قوماندان عمومی سویدن گفت: اردوی  ملی مصمم است تا در پهلوی سایر نیروهای امنیتی کشور پس از سال 2014 تمام مسؤولیت امنیتی را مستقلانه انجام دهد .
دراین ملاقات ستر جنرال  سویر کرکورانسون قوماندان عمومی سویدن از دست آوردهای اردوی ملی افغانستان  ستایش کرده گفت: ما باور کامل داریم  که اردوی ملی افغانستان  میتوانند بطور مستقلانه وظایف شان انجام دهند. وی افزود: کمک های ما به افغانستان بخصوص اردوی ملی در بخش  تعلیم و تربیه افسران و کمک های لوژیستکی و تجهیزات نظامی بعد از سال  2014 نیز ادامه خواهد یافت .

حفاظت از میراث های فرهنگی وظیفه تمام مردم است

Contributed by admin on Sep 24, 2013 - 01:50 AM

 

کورس اختصاصی اساسات حفاظت از میراث های فرهنگی که برای کارمندان مسلکی حفاظت از میراث های فرهنگی مرکز و ولایات برگزار شده بود، دیروز پایان یافت. به گزارش خبرنگار آژانس باختر، سید مصدق خلیلی معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم که به مناسبت پایان این دوره آموزشی برگزار شده بود، در رابطه به حفاظت از میراث های فرهنگی و نقش کارمندان مسلکی در این زمینه صحبت کرده گفت: با توجه به پیشینه یی تاریخی افغانستان و مدنیت های متفاوت که در این سرزمین تجربه شده و همه ویرانی و صدمات را که متقبل گردیده، هنوز هم در گوشه و کنار این سرزمین ساحات باستانی و بنا های تاریخی متعددی به مشاهده میرسد و هویت تاریخی و فرهنگی این کشور را تمثیل میکند.

 


نگرانی ها در مورد مبدل شدن افغانستان به میدان جنگ بین قدرت های منطقه

Contributed by admin on Sep 24, 2013 - 01:48 AM

آگاهان و مقام های هندی و پاکستانی می گویند، به نظر نمی رسد که افغانستان بعد از خروج نیرو های بین المللی به میدان جنگ قدرت های منطقوی مبدل شود. قبل از این برخی از ادارات و مقام های پاکستانی در مورد این که پس از خروج نیرو های خارجی از افغانستان، این کشور احتمالاً به میدان جنگ میان هند و پاکستان مبدل خواهد شد، ابراز نگرانی نموده بودند. افراسیاب ختک رهبر ایالتی حزب عوامی نشنل در ایالت خیبر پشتونخوا به رادیو آزادی گفت، برخی از عناصر در کشورش این مساله را برای منفعت خودشان دامن می زنند: «اگر پاکستان در قبال افغاستان یک سیاست دوستانه و صادقانه داشته باشد هیچگاه نباید در مورد نفوذ کشور دیگر در آنجا نگران باشد این موضوع را عناصری برای نفع خود مطرح می کنند.»

6DFFEF13-57E7-4269-AB9E-3632CEBCB907_mw1در این حال سناتور صدر یعقوب خان ناصر عضو سنای پاکستان از حزب مسلم لیک نواز می گوید، هندوستان با باز نمودن قونسلگری هایش در ولایات شرقی افغانستان، در ایالت بلوچستان پاکستان دست درازی می کند: «افغانستان و پاکستان در بسیاری موارد با هم نزدیکی دارند. مردم ما در سرحدات با هم نزدیک زندگی می کنند ولی بعضی از کشور های منطقه و یا امریکا می خواهند که نفود هندوستان را در افغانستان گسترش دهند.»

حکومت افغانستان در جواب نگرانی های پاکستان همواره تاکید کرده که افغانستان خواهان روابط نیک با کشور های منطقه بوده و هیچگاه اجازه نخواهد داد که از این کشور بر ضد کشور دیگر استفاده شود. عبدالکریم خرم رئیس دفتر ریاست جمهوری افغانستان می گوید، پاکستان موضوع نفوذ هند در افغانستان را برای یک مداخله دیگر خود در افغانستان مطرح می کند: «ما به مسوولین پاکستانی گفته ایم در صورتی که در مناطق بین افغانستان و پاکستان  اوضاع مغشوش باشد و گروه های تروریستی رفت و آمد داشته باشند، باید انتظار داشت که پاکستان هم در امن باقی نخواهد ماند. همین حالت مغشوش باید پایان بیابد.»


یک خانم در غزنی توسط شوهرش کشته شد

Contributed by admin on Sep 24, 2013 - 01:44 AM

thumbnail.php?file=women_dead_987189035.مقام های محلی در ولایت  غزنی میگویند یک خانم در ولایت غزنی به دلیل مشکلات خانواده گی توسط شوهرش با مرمی تفنگ شکاری کشته شده است.

شکریه ولی رئیسه امور زنان ولایت غزنی با تاید این خبر به آژانس خبری وخت گفت:"یک خانم به اسم نسیمه در قلعه نو خواجه رشنایی در مرکز غزنی توسط شوهراش کشته و مادر وی زخم برداشته است".

او افزود که این خانم به دلیل مشکلات خانواده گی در خانه پدرش توسط شوهرش کشته شده است.

مسؤولین امنیتی در ولایت غزنی نیز رویداد را تأیید نموده میگوید که تخقیقات در پیوند به این قضیه جریان دارد و شخص قاتل از محل فرار کرده است.

 


بند امیر برای بازدید سیاحان داخلی وخارجی آماده است

Contributed by admin on May 30, 2013 - 01:56 AM

 

hjkl.jpgباميان (پژواک،٧ جوزا ٩٢): آمریت پارک ملی بندامیر، از آمادگی براى پذيرايى سياحان داخلی و خارجی خبر داده، اما ميگويد که امسال تعداد کمترى از سياحان، به علت مشکلات امنيتى و نبود ترانسپورت هوايى، از اين تفريحگاه ديدن خواهند کرد. بندامير، يکى از ساحات باستانى باميان است که داراى هفت بند طبيعى، زيبا و دلکش بوده و در جوزاى سال ١٣٨٨ به عنوان اولین پارک ملی کشور مسمى گرديده و شامل ليست ميراث هاى طبيعى جهان شده است.

 

اين بند که در ولسوالی یکاولنگ ودر ٧٢ کیلومتری شمالغرب مرکز بامیان قرار دارد، دارای  بند هاى طبیعی تا یکصد متر عمق به رنگ لاجوردی، در دل کوه های خشک قرار گرفته که نمای طبیعی آن هر بیننده را به خود جذب میکند. هم چنین ماهی های رنگارنگ بزرگ و کوچک، نمای اين بند داراى آب شفاف لاجوردی را بیشتر کرده است. در اين بند هوتل، دکان و خيمه ها براى بود و باش مسافرين وجود دارد و با گرم شدن هوا، رفتن مردم از ساحات مختلف کشور و سياحان خارجى به اين بند آغاز ميشود و مردم، جوقه جوقه از اين بند طبيعى ديدن ميکنند و حتى شب ها را در آنجا سپرى مى نمايند.


حمله بر دفتر صلیب سرخ در شهر جلال آباد

Contributed by admin on May 30, 2013 - 01:55 AM

 

1348.jpgجلال آباد  بر اساس گزارش های رسیده ، شام امروز افراد مسلح   بر دفتر صلیب سرخ در شهر ‘جلال آباد’ حمله کرده که در نتیجهٔ آن شش مهاجم و مسوول این دفتر کشته شدند.

بر اساس گزارش گران افغانستان این حمله  برای دو ساعت ادامه داشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ‘احمد ضیا عبدالزی’ سخنگوی  والی ننگرهار در این زمینه چنین گفت:  حد اقل دو فرد مسلح در داخل دفتر صلیب سرخ پناه گرفته اند و در حال تبادل آتش هستند. همچنین یك انفجار نیز رخ داده است.

وی در ادامه گفت: یك محافظ افغان نیز در جریان این درگیری كشته شده است.

كمیته بین المللی صلیب سرخ این  حادثه را تایید كرد، اما اطلاعات بیشتری ارایه نكرد.


مدیر یک مکتب در جوزجان، سر بریده شد

Contributed by admin on May 30, 2013 - 01:52 AM

 

 

 

alt

 

 

گروه طالبان، پیش از چاشت دیروز مولوی خدای نور مدیر لیسه قرول تیپه را در ولسوالی قوش تیپه سربریدند.

 

 

جنرال عبدالعزیز غیرت" قومندان امنیه جوزجان، به سلام وطندار گفت: تا هنوز کسی در پیوند با قضیه بازداشت نه شده اما تحقیقات در مورد جریان دارد.

 

 

اما طالبان ضمن پذیرش مسوولیت این حادثه به رسانه ها گفته اند که این فرد را به جرم جاسوسی به نیرو های خارجی، به قتل رساندند.

 

 

مولوی "خدای نور" بر علاوه مدیریت لیسه مذکور پست ریاست شورای انکشافی یکی از قریه جات را در این ولسوالی نیز بر عهده داشت.

 

 

 


عکس العمل تند دولت افغانستان به حمله نظامیان پاکستانی به منطقه مرزی گوشته

Contributed by admin on May 07, 2013 - 07:05 PM

مقام ها در وزارت امور خارجه افغانستان دیروز (دوشنبه) از حمله مسلحانه نظامیان پاکستانی به ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار به شدت اظهار نگرانی کردند. به گفته آنان این حمله تحریک نشده صورت گرفته و در آن از سلاح های سنگین و سبک علیه نظامیان افغان استفاده شده است. وزارت امور خارجه افغانستان با نشر خبرنامه ای از پاکستان خواسته تا روی ایجاد دوباره تاسیسات در خاک افغانستان تاکید نکند. این وزارت هشدار می دهد، در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، عواقب وخیم آن به دوش پاکستان خواهد بود.

dgir.jpgدر گیری میان نظامیان پاکستانی و افغان از حوالی ساعت هشت و نیم صبح دیروز (دوشنبه) آغاز شده است. گفته می شود که این درگیری تا ساعت ده قبل از ظهر ادامه داشته است. مقام های محلی در ولایت ننگرهار می گویند که در حال حاضر این درگیری ها به پایان رسیده است. شماری از باشندگان ولسوالی گوشته به خبرنگار خبرگزاری بخدی گفته اند که نظامیان پاکستانی قصد داشتند کار ساخت دروازه مرزی در این منطقه را دوباره آغاز کنند. گفته می شود که دو طرف از سلاح های سنگین بالای مواضع یکدیگر استفاده می کنند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامش در خبر ذکر شود میگوید که درگیری زمانی صورت گرفت که مرزبانان پاکستانی برای بازسازی دروازه ایجاد شده وارد عمل شدند. این دروازه در درگیری چند روز پیش میان نظامیان افغانستان و مرزبانان پاکستان تخریب شده بود. منبع گفت که صبح دیروز میان نظامیان افغانستان و مرزبانان پاکستان درگیری لفظی صورت گرفت و پس از آن مرزبانان پاکستان به طرف نظامیان افغان تیراندازی کردند.

به گفته او یک پوسته از مرزبانان پاکستانی هدف سلاح سنگین نظامیان افغانستان قرار گرفته و تخریب شده است. عیسی خان زواک، ولسوال گوشته به خبرگزاری بخدی گفت که جنگ را نخست مرزبانان پاکستان آغاز کردند اما او در مورد تلفات این درگیری چیزی نگفت. زواک می گوید که در حال حاضر نیز دو طرف در حال جنگ هستند.

ولسوالی گوشته در ولایت ننگرهار از مناطق مورد منازعه میان افغانستان و پاکستان است که بنا به ادعای برخی از وکلای پارلمان مناطقی در این ولایت به پاکستانی ها فروخته شده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز هفته گذشته در عکس العمل به تجاوز نظامیان پاکستانی بر خاک افغانستان تاکید کرد که این حملات برای شناسایی خط دیورند از سوی افغانستان صورت می گیرد.
کرزی تاکید کرد که حکومت افغانستان هیچ گاهی خط مرزی دیورند میان دو کشور را به رسمیت نمی شناسد. شماری از آگاهان مسایل سیاسی می گویند که منازعه دیورند میان افغانستان و پاکستان، یک مساله سیاسی است و افغانستان عملا این خط را به عنوان مرز رسمی میان دو کشور پذیرفته است.

« 1 2 3 »

 

Currently Online Users

0 registered users on-line.

Online Users

5 anonymous guests on-line.

You are an anonymous guest. You can register here.