Oct 07, 2015

News

افراد هیچ نهاد انتخاباتی و یا غیرانتخاباتی حق مداخله درکارخبرنگاران را ندارند

Contributed by admin on Aug 29, 2014 - 04:44 AM

 

Hashmat%20radfar.JPGحشمت الله راد فر مسؤول کمیسیون رسانه های انتخابات در نشست خبریی از پیگری جدی عاملان خشونت دربرابرخبرنگاران خبرداد.

رادفر افزود هیچ کسی،هیچ نهاد انتخاباتی ویا غیرانتخاباتی به شمول تیم های و سربازان امنیتی حق ندارند درکارخبرنگاران مداخله کرده  ویا آنان را تهدید کنند.

آقای راد فر درعین حال بر رعایت قوانین خبرنگاری و حفظ جدی توازن دراخبار و گزارش های انتخاباتی تاکید کرد و ازخبرنگاران خواست کاری نکنند که این کمیسیون نتواند از آنان دفاع کند.
مسوول کمیسیون رسانه های انتخابات یاد آورشد، خبرنگارن که موازین خبرنگاری را رعایت کره باشند و با جدید  در انتخابات کارکرده اند این کمیسیون تا دو هفته دیگر از آنان تقدیر خواهد کرد.
 

مراسم تحلیف رئیس جمهوری افغانستان به تأخیر افتاد

Contributed by admin on Aug 29, 2014 - 04:43 AM

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان از تأخیر مراسم سوگند و تحلیف رئیس جمهوری جدید افغانستان خبر داد و گفت که این مراسم نه یک هفتۀ دیگر که بعد از دهم سپتامبر برگزار خواهد شد.

Sans%20titre-1_28.jpgبه این ترتیب، جانشین حامد کرزی پیش از اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در چهارم و پنجم سپتامبر آینده قدرت را در افغانستان در دست نخواهد گرفت. قرار است در جلسهٔ ناتو آیندۀ افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی از این کشور مورد بررسی قرار بگیرد.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تحت نظارت سازمان ملل سرگرم بررسی تخلفات و تقلبات انتخاباتی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است. نمایندگی سازمان ملل در افغانستان امروز اعلام کرد که بررسی دقیق و معتبر نتیجۀ دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیازمند زمان بیشتر است و به همین دلیل این بررسی تا دهم سپتامبر آینده به درازا خواهد کشید. نمایندگی سازمان ملل سپس تصریح کرده است که مراسم سوگند رئیس جمهوری جدید افغانستان پس از دهم سپتامبر برگزار خواهد شد.
با این حال، سخنگوی حامد کرزی تصریح کرده است که حتا فهرست مهمانان مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید افغانستان تهیه و برای دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز ارسال شده است. همین منبع افزوده است که حامد کرزی کلیه وسایل شخصی اش را جمع آوری کرده تا کاخ ریاست جمهوری را به جانشین خود واگذار کند.


افغان ميرمنې: ټاکنيزې ستونزې دې پای ته ورسوي

Contributed by admin on Aug 29, 2014 - 04:38 AM

 

koofi-300x293.jpgټاکنيزو ستونزو افغان میرمنې هم تر پوزې راوستي دي او نن يي د ډموکراسي انټرنيشنل له لوري په جوړه شوې ناسته کې د دې لړۍ د پای ته رسیدو غوښتنه وکړه

 

د افغانستان میرمنې وايي چې د افغانستان ټاکنې نورې رسوايي ته نيږدې شوي دي او بايد دا ستونزه نوره ختمه شي.

 

د دې ناستې ګډونواله ميرمن فوزيه کوفي وايي د ملی يو والی حکومت هغه څه ده چې بله لار نشته او سیاستوال بايد د خلکو ارادې ته درناوی وکړي.

 

خو مدني ټولنې خبرداری ورکوي که چيرې په ټاکنیزو ادارو کې وړ سمون رانشي د ملي شورا ټاکنې به له جدي ستونزو سره مخ شي.

 

ټاکنيزو ستونزو ټول انديښمن کړي دي دلته د ډموکراسي انټرنیشنل مرکز د ښځو او ټاکنو تر عنوان لاندې ناسته جوړه کړې.


راسموسن: در نبود موافقتنامه امنیتی لغو برنامه آموزشی یک گزینه است

Contributed by admin on Aug 21, 2014 - 07:08 PM

0,,17846030_303,00.jpgاندرس فو راسموسن سرمنشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو بر نهایی شدن پیمان امنیتی دو جانبه توسط سیاستمداران مسئوول افغانستان برای دوران پس از پایان ماموریت نیروهای بین المللی آیساف تاکید نمود.
 

راسموسن به روز نامه آلمانی بیلد روز چهارشنبه گفته است: برای تمرینات و آموزش هایی که سر از سال آینده میلادی برنامه ریزی شده اند و برای مأموریت حمایتی «یک پیش شرط اساسی این است که توافقات امنیتی ضروری دو جانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا و همچنان ناتو نافذ گردند».

 


گره کور حکومت وحدت ملی کجاست؟

Contributed by admin on Aug 21, 2014 - 07:06 PM

140813120005_national_coalition_of_afghaبا گذشت یک هفته تنها یک کمیته کار خود را نهایی کرده است. حداقل یک یا دو کمیته هنوزهم روی برخی مسایل کلیدی به توافق نظر دست نیافته‌اند. برخی سخنگویان تیم ‌ها گفته‌اند که روی پاره‌ای از مسایل، نیاز است تا هر دو نامزد انتخابات نیز مشوره و ابراز نظر کنند. کمیته‌ های سه‌ گانه حکومت وحدت ملی یک هفته است که آغاز به کار کرده‌اند. به‌ نظر می ‌رسد که به رغم توافق‌ ها روی تعریف حکومت وحدت ملی هنوز هم  مشکلات در چند بخش به‌ صورت جدی ادامه دارد.
 

یکی از موضوعات مهم و مورد اختلاف، صلاحیت رئیس اجرایی است. برداشت‌ ها و تعریف‌ ها از این سمت، متفاوت است. هنوز روشن نشده که در صورت سفر رئیس جمهور به خارج از کشور، صلاحیت‌ ها به چه کسی تفویض می ‌شود. رئیس اجرایی یا معاون اول رئیس جمهور؟ نقطه‌ی دوم، اختلاف نظر بر سر جایگاه اپوزیسیون است. در ضمیمه تفاهم ‌نامه امضاشده در سفر دوم جان کری، در مورد اپوزیسیون چنین نوشته است: «رئیس جمهور مقام رهبر اپوزیسیون را ایجاد می‌ کند و نامزد دومی انتخابات شخص مورد نظرش را انتخاب می ‌کند تا این مقام را اشغال کند.»

جان کری برای تقویت توافقات سیاسی میان دو نامزد ریاست جمهوری وارد کابل شد

Contributed by admin on Aug 08, 2014 - 03:40 AM

images__stories__1393__1__jonkn-1.jpgجان کری، وزیر امور خارجه امریکا برای دیدار با نامزدان ریاست جمهوری و بحث در مورد مشکلات انتخاباتی دوباره وارد افغانستان شد.

او بعد از ظهر دیروز (پنج شنبه) در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کابل شده تا توافق سیاسی را که حدود چهار هفته پیش میان دو نامزد صورت گرفت دنبال کند. این دومین سفر جان کری، وزیر خارجه امریکا در یک ماه اخیر به افغانستان است. پس از این که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در دور دوم با بن بست مواجه شد، جان کری برای شکستن این بن بست به افغانستان آمد. بن بست انتخاباتی افغانستان با پا در میانی جان کری شکسته شد، دو نامزد ریاست جمهوری توافق کردند تا تمامی آرای دور دوم تفتیش شود و رئیس جمهور جدید دولتی زیر نام وحدت ملی را تشکیل خواهد داد.


جنگ پاکستانی علیه افغان ها / سفیر پاکستان در کابل احضار شد

Contributed by admin on Aug 08, 2014 - 03:38 AM
9327pakp.jpgدولت افغانستان مدارکی را به دست آورده است که نشان می دهند نظامیان پاکستانی به همراه تروریستان علیه افغان ها می جنگند. وزارت خارجه افغانستان دیروز به همین منظور سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد. در جلسه شورای امنیت ملی افغانستان تصریح شد: دولت پاکستان بر تعهداتش در مبارزه با تروریسم پای بند نبوده و نظامیان پاکستانی هم چنان از تروریست ها حمایت می کنند. در این جلسه با اشاره بر افزایش و حضور نظامیان و مشاورین پاکستانی در صفوف تروریستان، خاطرنشان شد: مدارک بدست آمده نشان می دهد نظامیان و مشاوران پاکستانی در صفوف تروریست ها در افغانستان افزایش یافته است. این بیانیه می افزاید: نظامیان پاکستان برخلاف قوانین بین المللی حملات راکتی خود را طی روز های اخیر بر ولایت مرزی افغانستان افزایش داده اند.

 


امریکا به چهار هزار افغان ویزه میدهد

Contributed by admin on Aug 04, 2014 - 02:02 AM

thumbnail.php?file=visa_passport_6350057کانگرس امریکا برای افغانانی که با نیروها و یا دیپلوماتان امریکایی همکاری داشته اند، لایحه ویزه های بیشتر را تصویب کرد .
سفارت امریکا در کابل طی اعلامیهٔ به آژانس خبری وخت گفته است کانگرس امریکا بنا بر پیشنهاد سناتور جین شهین و جان مککین یک هزار ویزه اضافی تصویب نموده است.
این دو سناتور دو هفته قبل از کانگرس تقاضا کرده بود که برای افغانانی که با نیروها و یا دیپلوماتان امریکایی کار کرده باشند، هزار ویزهٔ دیگر تصویب کند.
با این اقدام کانگرس ویزای خاص داخل شدن افغانان به این کشور از سه هزار به چهار هزار افزایش یافت.
مجلس کانگرس این طرح را روز چهارشنبه تصویب کرده بود و روز گذشته مجلس سنا نیز آنرا پذیرفت.
گفتنیست، برخی از افغانانی که در سیزده سال گذشته به حیث ترجمان با نیرو های امریکایی کار کرده اند ادعا می کنند که با خطر های مختلف امنیتی روبرو می باشند.

p

 


یک دختر شانزده ساله در بغلان قربانی تجاوز جنسی قرار گرفت

Contributed by admin on Aug 04, 2014 - 02:01 AM

 

KhadijaYaqin.JPGخدیجه یقین رئیس امور زنان بغلان به سلام ‌وطندار گفت، این دختر که صبری نام دارد و باشنده ولسوالی خوست بغلان می‌باشد، دیشب از سوی افراد مسلح غیرمسوول در ولسوالی بورکه مورد تجاوز قرار گرفته است.

 

به گفتهٔ خانم یقین، صبری پس از تجاوز از سوی خانواده‌اش به قتل رسیده است.

اما اعضای خانوادهٔ‌ دختر گفته‌ اند که این دختر خود دست به خودکشی زده است.

 

در همین حال مسوولان امنیتی در بغلان گفته‌اند، هنوز در پیوند به این حادثه کسی بازداشت نگردیده و تحقیقات در زمینه آغاز شده است.

 


تفتیش آرای دور دوم انتخابات افغانستان دوباره آغاز شد

Contributed by admin on Aug 04, 2014 - 01:59 AM

کمیسیون مستقل انتخابات از آغاز بازشماری آرای دور دوم انتخابات خبر داد. اما تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله تا هنوز هم بر چگونگی تفتیش آراء اعتراض دارد.

مقامات افغانستان گفته اند که تفتیش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیروز یکشنبه (03/08/2014)، بدون حمایت تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله دوباره آغاز شد. نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل به خبرنگاران گفت: «ما دیروز و امروز انتظار کشیدیم، اما تا نیمه روز هم ناظران داکتر عبدالله نیامدند».

نور افزود که کمیسیون بالاخره تصمیم گرفت که در غیاب تیم عبدالله بازشماری آراء ادامه داده شود.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات یوسف نورستاني گفت هردو کاندید قبلا موافقه کرده اند که طرزالعمل مبین بر تفتیش آراء را می پذیرند:

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان، آقای هایسن گفت که از این بیشتر نه می توان روند تفتیش آراء را به تعویق انداخت. او اضافه کرد: «ناظرین جهانی در روند تقتیش شرکت دارند. البته کاندیدان نیز حق دارند که ناظرین شان در آن حضور داشته باشند. ولی آنها مجبور نیستند که در آنجا باشند. ما آنها را شدیداً تشویق می کنیم که در این تفتیش حضور داشته باشند.»

به این ترتیب اولین تغییر دموکراتیک قدرت در افغانستان، که در ابتداء انتظار برده می شد، بازهم با مشکلات روبرو می شود. به اساس برنامۀ اولی قرار بود در آغاز ماه آگست رئیس جمهور جدید افغانستان مراسم تحلیف را بجا بیاورد.

« 1 2 3 4 »

 

Currently Online Users

0 registered users on-line.

Online Users

1 anonymous guest on-line.

You are an anonymous guest. You can register here.